Poročilo z dogodka - Ozaveščanje o demenci in podpora neformalnim oskrbovalcem
Zavod Oreli je 2. oktobra 2024, v sodelovanju z Razvojnim centrom Srca Slovenije, Zavodom Antona Trstenjaka, Domom starejših občanov Kamnik in Knjižnico Franceta Balantiča, organiziral dogodek z naslovom "Ozaveščanje o demenci in podpora neformalnim oskrbovalcem". Dogodek je bil namenjen vsem, ki se dnevno srečujejo z osebami z demenco, pa tudi tistim, ki želijo pridobiti dodatna znanja o tej bolezni.
Demenca je bolezen našega časa, saj se s starostjo močno poveča odstotek obolelih. V Sloveniji je okoli 30 000 obolelih za demenco.
Vsebino je povezovala ga. Zehra Bečiragić.
Prvi sklop dogodka je odprla Anita Molk iz Srca Slovenije, ki je predstavila projekt Care Support. Ta projekt se osredotoča na izobraževanje in usposabljanje neformalnih negovalcev ter jim nudi konkretna orodja in nove veščine za lažje obvladovanje vsakodnevnih nalog. Udeleženci so spoznali priročnik "Skrb zase", ki je nastal v okviru projekta, ter se preizkusili v simulaciji pogleda bolnikov z demenco skozi virtualna očala, ki jih je predstavila Tina Pregel.
Sledil je moderiran pogovor z dvema neformalnima oskrbovalkama, gospo Kastelic in gospo Kamnin, ki sta delili svoje osebne izkušnje z demenco v družini. Njuno pripovedovanje je bilo čustveno in intimno, pri čemer sta poudarili ključno vlogo ozaveščanja o demenci. Ena izkušnja je bila mirnejša, druga pa je vključevala turbulentne dogodke, kar odraža kompleksnost bolezni. Iz pogovora je izšlo spoznanje o pomembnosti podpornih organizacij in družinske podpore pri oskrbi obolelih.
Ajda Cvelbar iz Inštituta Antona Trstenjaka je predstavila poslanstvo in usposabljanja za neformalne oskrbovalce, ki vključujejo približno deset srečanj z različnimi temami, vključno z demenco. Poudarila je tudi zanimive projekte na področju oskrbe, v katere so vključeni.
Direktorica Zavoda Oreli, Martina Ozimek, je v svojem nagovoru izrazila hvaležnost partnerjem za podporo. Zavod ponuja različna izobraževanja, predvsem za prostovoljno delo, pri čemer se nenehno trudijo nadgrajevati znanja, ki jih prostovoljci potrebujejo pri obiskih starejših, med katerimi so tudi oboleli za demenco. Prostovoljka Gaja Horvat je delila svojo osebno izkušnjo oskrbe starejše gospe z demenco.
Na koncu je Tjaša Drenik Kropivšek, socialna delavka v DSO Kamnik, predstavila njihovo lokalno demenci prijazno točko. Poudarila je trud strokovnega kadra za ozaveščanje okolja in svojcev obolelih, ob tem pa opozorila na pomanjkanje prostora, saj imajo le dvanajst postelj za obolele z demenco. V Kamniku delujeta še dva demenci prijazni točki, v CSD Kamnik in v Mestni lekarni Šutna.
Zaključek: Dogodek je bil odlična priložnost za izmenjavo osebnih izkušenj in strokovnih nasvetov vsem, ki vsakodnevno skrbijo za osebe z demenco, ter za nadaljnje ozaveščanje o tej pomembni temi.