Zdrav življenjski slog za vse generacije

Realizirali smo tudi šesti del izobraževanj, ki smo jih pričeli pred leti, namenjena so področju zdravja, poimenovali smo jih Zdrav življenjski slog za vse generacije V te skupine smo pritegnili ljudi, ki želijo napraviti korak več v skrbi za svoje kvalitetno staranje.

Predaval je tudi tokrat alternativni zdravnik, mag. Petar Papuga, dr. med. iz Komende. Njegovo šesto predavanje je obsegalo vsebine o poletnih boleznih in kako se jim izogniti, če upoštevamo danosti, ki jih vsakod nas ima, po metodi Tradicionalne kitajske medicine. Predavanje je bilo v Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik, 12. junija 2017, ob 19:00 uri.

Povedal je, da so današnje bolezni zapletene in vzročno raznolike, zato jih ne moremo več poenostavljati in obravnavati na način, kakor so jih včasih v kitajski medicini. Še vedno pa na naše zdravje lahko vplivamo z življenjskim slogom, ki nas lahko ohranja ali pospešeno razkraja. Naj povzamemo nekaj njegovih  misli:

»Na umske zmogljivosti vpliva tudi naša prehrana, vse pa je odvisno od letnega časa, naših bolezni in splošnega počutja. Pomembno je, da vemo, da si lahko sami najbolje in največ pomagamo, saj moramo za zdravje skrbeti dolgoročno.

Tradicionalno kitajsko védenje o prehrani temelji na spoznanju o telesnih znamenjih, ki povedo, ali je prizadetost kakega organa ali organskega sistema prirojena ali pridobljena.

Ob večletnem uživanju enega samega živila in natančnem opazovanju vsake telesne funkcije so tradicionalni zdravniki skušali opisovati, kako le-to vpliva na posamezne organe.

Zelenjava, sadje, zrnje in oreški imajo encime, vsebujejo 70 odstotkov vode. Encimi delujejo do temperature 54 °Celzija, zato jih s kuhanjem uničimo (surovo mleko). Vsak dan bi morali jesti do 70 odstotkov jedi, ki vsebujejo večinoma vodo in 30 odstotkov zgoščenih jedi (škrob, beljakovine).
Škrob v prebavilih razkroji baza, beljakovine pa kislina, zato jemo tovrstne jedi v ločenih obrokih, sicer se baza in kislina nevtralizirata in traja prebava tudi 8 ur v želodcu in 20 ur v črevesju (škrobna živila zavrejo, beljakovine razpadejo, sadje gnije, sladkorji zavrejo).

Pri iskanju zdravja gre za iskanje harmonije med energijami v telesu, tako kot naše fizično telo počitek, tudi vitalna energija potrebuje mirovanje. Energija, ki pa jo imamo, se pretvori v to, kar vidimo v ogledalu – izgledamo utrujeni, ali pa preprosto žarimo.

Dr. Papuga je predlagal, da z udeleženci, ki so stalni in bi si seveda to želeli, pripravimo tudi praktično delavnico – sestavljeno iz konkretnih telesnih vaj za ohranjanje telesne aktivnosti in seveda tudi načini kombiniranja in  pripravljanja hrane.


Zavod Oreli

Dr. Papuga med predavanjem o poletnih boleznih

Dr. Papuga med predavanjem o poletnih boleznih

Vse slike