ZDRAV ŽIVLJENJSKI SLOG - Četrto predavanje dr. Petra Papuge: Ohranjanje umskih sposobnosti in vitalnosti

Povedal je, da so današnje bolezni zapletene in vzročno raznolike, zato jih ne moremo več poenostavljati in obravnavati na način, kakor so jih včasih v kitajski medicini. Še vedno pa na naše zdravje lahko vplivamo z življenjskim slogom, ki nas lahko ohranja ali pospešeno razkraja. Na umske zmogljivosti vpliva tudi naša dieta  pomembno je, kaj, kdaj ni kako se prehranjujemo, vse pa je odvisno od letnega časa, naših bolezni in splošnega počutja. Pomembno je, da vemo, da si lahko sami najbolje in največ pomagamo: tu je dr. Papuga poudaril zmotno mnenje zahodnega sveta, da bomo z zdravili prišli do 'instant rešitve' za svoje zdravstvene težave, v resnici pa moramo za zdravje skrbeti dolgoročno.

Pri iskanju zdravja gre za iskanje harmonije med energijami v telesu, tako kot naše fizično telo počitek, tudi vitalna energija potrebuje mirovanje. Energija, ki pa jo imamo, se pretvori v to, kar vidimo v ogledalu – izgledamo utrujeni, ali pa preprosto žarimo. Tudi tu se delita jin (motnina) in jang (bistrina). Za vzdrževanje energij in bistrega uma moramo dovolj piti, da ostanemo hidrirani, pomagajo pa tudi antigravitacijske vaje, ki pomagajo pri tem,da se dobro prekrvavi tudi glava.

V kitajski medicini so letni časi tesno povezani s pretokom energije po telesu. Od letnega časa je odvisno, kakšno hrano moramo jesti, koliko in kako se gibati, da bo naše zdravje najboljše –ne glede na to pa je gibanje zelo priporočeno. Vsak človek naj bi naredil celo do 10 000 korakov na dan, poskrbeti pa moramo tudi za zavedanje lastnega telesa in zdravja. Psihofizičnega stanja se najbolje zavedamo takrat, ko vsaj 30 minut na dan namenimo temu.

Kako pa naj se vedemo, ko se nas loteva bolezen? Bolečina naj bo naše vodilo: pove, da se energija ne pretaka po ustaljenem ritmu. Vzroki za bolezni so lahko notranji (čustva) ter zunanji (mraz, vročina,vlaga…). Pri umskih boleznih so začetna znamenja nespečnost, težave z zbranostjo, pozabljivost, čustvena preobčutljivost, vzkipljivost, težave z orientacijo v prostoru, vrtoglavica, omotica in glavobol.

Zgodnjih bolezenskih znakov pogosto ne opazimo, ko pa nastopi prava bolezen, je velikokrat že prepozno. Pomembno je torej, da si vzamemo čas za svoje telo in mu pozorno prisluhnemo; ne samo takrat, ko zbolimo, ampak zanj skrbimo vedno.

Ob začetku predstavitve

Ob začetku predstavitve

Vse slike