Prvi Orelijev večer "Človek in razvoj"

V četrtek, 6. 10. 2016, se je v prostorih pisarne Zavoda Oreli odvil prvi Orelijev večer, ki je začel ciklus izobraževalno-družabnih večerov, ki se bodo do konca leta 2016 odvijali po okriljem zavoda in v ospredje v svoji tematiki postavljali človeka ter njegov odnos do sveta. Prvi Orelijev večer je bil tako naslovljen 'Človek in razvoj', predaval pa nam je gospod Roman Rener.

Predavanje nas je spodbudilo k razmišljanju o svetu, ki ga poznamo, v katerem živimo, in ki se nam včasih zdi odkrit in preprost, pa to še zdaleč ni. V svoji predstavitvi je g. Rener govoril o razvoju človeka skozi čas, o njegovi sposobnosti, da vedno najde način za korak naprej, pa naj bo to v smislu materialnih odkritij in izumov ali pa družbenega napredka. Človekove lastne potrebe so vedno bile gonilo za razvoj, pa naj bo to pri razvoju trgovine, začetkih ekonomije, ali pa risanju prvih zemljevidov ter razvoju pisave.

Napredek in razvoj se danes seveda nista ustavila – ravno obratno, hitrejša sta kot kadarkoli prej. Ugotovili smo, da se svet spreminja vedno bolj in vedno hitreje, morda celo tako hitro, da človek mnogokrat ni več tisti, ki je razlog razvoja, temveč ga lovi in se v njem celo lahko izgubi. Pojava nove tehnologije je povzročila, da se v svetu mnogokrat ne znajdemo, poudarjeno je bilo tudi to, kako hitro in brez posebnega nadzora naši osebni podatki, zaupani na internetu ali javnim ustanovam, zaokrožijo po mreži. Bolj kot kadarkoli prej moramo paziti na svojo zasebnost ki je, pravzaprav, v svetu tehnologije in raznovrstnih medijev skorajda ni več.

Na razvoj pa ne smemo gledati kot na nekaj popolnoma negativnega. Spoznali smo koncept pametnih mest in kako bo to lahko mnogim ljudem olajšalo življenje. Razvoj je vedno bil in vedno bo. Nekoč ga je za sabo potegnil človek, nato bil z njim vštric, na to pa morda tudi… za njim.

 

Predaval nam je g. Roman Rener

Predaval nam je g. Roman Rener

Vse slike