Poročilo s tiskovne konference

Zavod Oreli je bil ustanovljen v januarju 2010 z namenom pospeševanja in profesionalizacije razvoja prostovoljskih skupin in skupin za samopomoč, razvoja novih oblik pomoči starejšim in invalidom, novih oblik sobivanja ter izobraževanja za medgeneracijsko sožitje in pomoč. Nastal je na osnovi dolgoletnega strokovnega dela.
V letu 2014 se zaključuje naš projekt »Razvoj inovativnosti med generacijami na podeželju z vključevanjem ranljivih skupin.« V projekt, za katerega smo uspeli pridobiti evropska sredstva, je bilo od novembra 2013 do junija 2014 vključenih 46 oseb:  mladih, starih, invalidov in brezposelnih.
Vsak od udeležencev tega brezplačnega izobraževanja je na začetku predstavil svojo poslovno idejo. Na delavnicah, ki so potekale v okviru izobraževanja, so nato izbrali štiri najboljše in jih v skupinah razvijali naprej. Medtem je vsak udeleženec še vedno lahko razvijal svojo idejo do poslovnega načrta pod mentorstvom predavateljev.
V drugem delu so s svojimi tematskimi predavanji iz prakse posredovali svoje podjetniške izkušnje: g. Anton Horjak (direktor podjetja Horjak-Precise d.o.o.), g. Stojan Hergouth (direktor družbe Jata Emona d.o.o.), mag. Tjaša Smola (finančnica podjetja Calcit d.o.o.), g. Ivan Hribar, (direktor podjetij Zarja Kovis d.o.o., Zarja Ekoenergija d.o.o. in Terme Snovik d.o.o.).

V sklopu petih tematskih izobraževanj o podjetništvu so udeleženci pridobili ključna znanja iz vseh osnovnih segmentov poslovanja: analiza trga in konkurence, opredelitev stroškov in cene produktov in storitev, finančno načrtovanje in spremljanje.
Na tiskovni konferenci (11.6.2014) ob koncu projekta so udeleženci izobraževanja na kratko predstavili  štiri najboljše ideje: od turizma za gibalno ovirane, skrbi za travniške sadovnjake (stare, avtohtone sorte), izdelave in prodaje naravnih izdelkov do ponovne uporabe.

Pripadniki ranljivih skupin z našega podeželja (mladi do 30. leta, starejši od 55 let, brezposelni in invalidi) so tako dobili priložnost brezplačnega izobraževanja za razvoj svoje lastne ideje do poslovnega načrta.

To so lahko uresničili s pomočjo izkušenih predavateljev, mentorjev  in uspešnih podjetnikov iz domače okolice. Poleg teoretičnega znanja so udeleženci na delavnicah dobili tudi veliko praktičnih izkušenj in znanja o tem, kako se lotiti svojega posla, na delavnicah pa so stkali tudi nova prijateljstva. Poseben čar takih izobraževanj je v medgeneracijskem sodelovanju.

Izvedbo projekta Zavoda Oreli so omogočili Razvojni center Srca Slovenije LAS in Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje. Prav tako so projekt podprli Občina Kamnik, območni  zavodi za zaposlovanje in Rotay Club Kamnik in zgoraj omenjena podjetja.

mag. Roman Rener, svetovalec v Zavodu Oreli, je vodil tiskovno konferenco

mag. Roman Rener, svetovalec v Zavodu Oreli, je vodil tiskovno konferenco