Poročilo o osnovnem izobraževanju za prostovoljno delo v Zavodu Oreli – marec 2018

Po vabilo v januarju 2018, da vpisujemo v izobraževanje za prostovoljno delo, se je hitro napolnil seznam udeleženih. Vpisalo se jih je devet, začeli smo 5. marca 2018.
Prvi dan izobraževanja smo se na kratko predstavili drug drugemu in se spoznali med seboj. Vsi udeleženci so povedali, kaj pričakujejo od naših srečanj in iz kakšnih strokovnih okolij prihajajo. Voditeljica Martina sem predstavila Zavod Oreli in vsebino dela, ki ga opravljamo.


Z udeleženci nato razvijemo skupinsko metodo dela na način delavnic, v kombinaciji igre vlog in individualnega dela. Vedno je izpostavljen nek konkreten primer, ki ga poskušamo urejati na najbolj primeren način. Udeleženci navadno ugotovijo, da na več stvari gledajo preveč enosmerno in iz prevelike bližine. Empatija je potrebna, a vendar v strokovni razdalji, ki varuje tako uporabnika kot prostovoljca v skupnem odnosu.


Ob naslednjem srečanju spoznajo nekatere lastnosti starih ljudi, obnovijo motivacijo za prostovoljno delo, mogoče težave na terenu in reševanje le-teh, spoznajo proces intervizije  in supervizije ter spoznajo spletno informacijsko stran ter modul Prostovoljec, preko katerega lahko komunicirajo tako z uporabnikom kot tudi z vodstvom Zavoda Oreli.
Ob zadnjem srečanju, 22. marca 2018,  obnovimo usvojeno znanje in nadaljujemo z igro vlog (delo na terenu) ter se dogovorimo za supervizijsko srečanje, seveda tisti, ki so pripravljeni podpisati pogodbo za aktivnosti v Zavodu Oreli. Zaključek izobraževanja je navadno bolj sproščen, saj povedo svoje mnenje o izobraževanju in prejmejo tudi potrdila (s podpisom pogodbe je izobraževanje zaključilo šest kandidatov), sledi še skupinsko fotografiranje in potem lahko že čaka nanje delo, ki ga opravijo na terenu.


Če povzamemo mnenja devetih udeležencev: izobraževanje je bilo zanimivo, strokovno kvalitetno, tako organizacija kot vsebina. Všeč nam je bilo, ker smo bili sproščeni in obenem delavni. Le prostor je bolj majhen; a odprtost in empatija vseh udeležencev do novih znanj in izkušenj je nadomestila stisko  prostora. Za naprej si želimo še bolj poglobljenega izobraževanja na temo starejši, osebnostna rast in delo na terenu.

Vse slike