O diabetesu na medgeneracijskem srečanju v Stranjah
V torek, 5. novembra 2013, smo povezali udeležence medgeneracijskega srečanja z modrim krogom. Kaj to pomeni? To pomeni, da smo ob prijetnem druženju izvedeli veliko stvari o sladkorni bolezni. Modri krog so namreč v okviru resolucije Združenih narodov izbrali kot znak ozaveščanja o tej bolezni.
Iz Društva diabetikov Kamnik smo povabili gospo Katarino Arčon Žavbi, da nam predstavi, kako ji uspeva že vrsto let obdržati kakovostno življenje s sladkorno boleznijo.
Prisluhnili smo ji, ko je pripovedovala o začetnih znakih sladkorne bolezni in kako se je učila in naučila spoprijeti s to boleznijo. Povedala nam je, da je to zelo zahrbtna bolezen, ki počasi razje celotno telo, če jo človek poskuša »odmisliti«. Zato je tako pomembno, da čim več vemo o njej.
Sladkorna bolezen je stanje stalno zvišane ravni glukoze v krvi. Nastane zaradi pomanjkanja ali odsotnosti hormona inzulina (iz trebušne slinavke). Posledice so hude motnje v presnovi ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob – hranil, ki so nujno potrebna za naše življenje. Poznamo več tipov sladkorne bolezni: tip 1 (včasih imenovani mladostniški), tip 2 (imenovani starostni) in nosečniška sladkorna bolezen, ki po porodu navadno izgine.
14. novembra praznujemo svetovni dan sladkorne bolezni, saj se je na ta dan rodil Frederick Grant Banting, soodkritelj inzulina. Letos ga bomo praznovali z zavestjo, da smo naredili vsaj nekaj, da bo seznanjenost ljudi s to boleznijo nekoliko večja. Z mladimi se bomo udeležili državnega tekmovanja iz znanja o sladkorni bolezni, starejši pa vedo, zakaj in kako je potrebno zdravo živeti, da ne bi prišlo do pojava sladkorne bolezni. Znali bodo prepoznati znake in se ustrezno zdraviti.
Na koncu smo imeli kviz, kjer smo odgovarjali na vprašanja o sladkorni bolezni, o dobrih prehranskih navadah ter o ravnanju ob nastopu »hipe« (hipoglikemično stanje bolnika). Kdor je želel, si je lahko izmeril krvni sladkor. Prepričani smo, da smo prispevali dragocen kamenček na poti ozaveščanja in izobraževanja različnih generacij v našem lokalnem okolju.
Za zelo lepo, strokovno in prijetno predavanje se gospe Arčon – Žavbijevi iskreno zahvaljujemo, prav tako se zahvaljujemo tudi OŠ Stranje za uporabo prostora, kjer smo se lahko srečali in seveda vsem udeleženim, ki so odlično sodelovali. Obljubili smo si, da se kmalu zopet srečamo.
Fotografije prikazujejo, da smo znali različne generacije združiti v prenosu koristnih znanj in izkušenj.