Medgeneracijsko računalniško izobraževanje 2015

V želji, da bi starejše v občini Kamnik pobliže seznanili z moderno tehnologijo, smo v prostorih zavoda Oreli od 19. do 21. oktobra 2015 organizirali računalniško izobraževanje.Tako se je nadaljevala tradicija takšnih medgeneracijskih srečanj, ki so od leta 2012 potekali pod imenom Simbioza.

Prvi dan izobraževanja, v ponedeljek, smo se seznanili z osnovnimi moduli računalnika. Spoznali smo zunanje dele računalnika ter uporabo le-teh: delo z miško in tipkovnico, sam vklop računalnika… Ker pa smo ugotovili, da večino tovrstnih stvari že obvladamo, smo se posvetili odpiranju in poimenovanju nove mape ter pisanja v programu Word. Voditeljica izobraževanja, Katja Vavpetič, nam je pokazala, kako se besedilo napiše, potem pa smo se skupaj poigrali z različnimi velikostmi, tipi in barvami pisave, tekst smo se naučili označiti, kopirati, prilepiti in izrezati. Na koncu smo poleg besedila vstavili tudi slike in slikovne izrezke ter spreminjali njihovo velikost in barvo. Besedilo smo shranili v mapo, ki smo jo na začetku izobraževanja ustvarili, tik pred zaključkom pa smo se naučili še izklopiti računalnike.

V torek, drugi dan izobraževanja, nam je Katja pokazala, kaj točno je internet in za kaj vse ga lahko uporabljamo v vsakdanjem življenju. Uporabili smo iskalnik in v njem poiskali uporabne informacije, dostopali pa smo tudi do elektronske pošte. Ustvarili smo si lasten račun ter se naučili, kako elektronska pošta sploh deluje. Napisali smo sporočilo, ga poslali, pregledali že prejeto pošto ter nanjo odgovorili. Spoznali smo se tudi z drugimi družbenimi omrežji, kot je na primer Facebook, kjer smo iskali vnuke in prijatelje, napisali objavo na zid itd.

Tretji dan je vodstvo prevzel Leopold Rener, ki nam je predaval o uporabni mobilnih telefonov. Osvežili smo svoje znanje o klicanju ter pošiljanju sporočil, dodajanju stikov v imenik, pošiljanja slik preko mms sporočil, poigrali smo se z budilko in štoparico, nato pa smo se naučili še fotografirati in nastale fotografije pretočiti iz telefona ali fotoaparata na računalnik.

Za spomin na naša srečanja nam je Martina Ozimek, direktorica zavoda Oreli, v sredo podelila priznanja o sodelovanju.  Poleg prijetnega druženja smo tako osvojili še ogromno novega znanja in s tem dosegli cilje, ki smo si jih postavili na začetku izobraževanja.

Zahvaljujemo se srednješolski in študentski ekipi prostovoljcev za predano pomoč in nasvete, Akustiki group PE Kamnik pa za brezplačno povezavo v splet. Zahvaljujemo se seveda tudi udeležencem, ki so bili s srečanji zelo zadovoljni. Njihovi zapisi ob zaključku srečanj so nam je dali potrditev, da smo izobraževalna in družabna srečanja dobro izvedli. Prav tako si želijo še več podobnih druženj in novih znanj, za kar se bomo vsi skupaj še naprej trudili. Naj nam ostanejo tudi usvojena znanja, nova prijateljstva in seveda fotografije.

Vsak starejši je imel svojega prostovoljca

Vsak starejši je imel svojega prostovoljca