Delavnica in predavanje O SLADKORNI BOLEZNI
V torek, 20.12.2016, smo se ob 17.uri zbrali v osnovni šoli Stranje, kjer je potekalo predavanje o diabetesu ali sladkorni bolezni.
Uvod z vizualno predstavitvijo je predstavila Martina Ozimek. Izobrazili smo se o diabetesu na splošno in se seznanili z dvema različnima tipoma bolezni ter se osredotočili na tistega, ki vedno bolj pogosto prizadene starostnike – tip 2. Kaj sladkorna bolezen sploh je, kako se ji morda lahko izognemo in na kakšne načine vpliva na življenje bolnikov smo razbrali iz predstavitve, preden je pred nas stopila naša gostja in predavateljica gospa Katarina Arčon Žavbi.
Svoje predavanje je začela tam, kjer se pri sladkorni bolezni skorajda mora začeti – prehrani. Njene besede se niso nanašale le na tiste, ki že imajo diabetes ali jim ta grozi, temveč na vse, ki želimo živeti čim bolj zdravo življenje. Svetovala nam je, da jemo čim bolj sezonsko hrano in se večkrat spomnimo, kaj so v tem letnem času jedle naše stare mame ter se k podobni prehrani tudi vračamo, saj na tak način jemo tem bolj naravno in posledično tudi zdravo. Nujno je, da jemo vsega po
malo – pri tem je gospa Arčon Žavbi poudarila, da se tudi majhnim pregreham ne smemo odpovedati. Pomembno je tudi, da si vzamemo čas za kuhanje s čim bolj domačimi proizvodi, da si tako pripravimo energetsko pozitivno okolje zase in za svoje bližnje.
Seznanila nas je z revijo, posvečeno posebej diabetesu, ter iz nje prebrala nekaj nasvetov za bolnike s sladkorno boleznijo, na primer to, da morajo piti čim več vode ter čaja, a tega brez sladkorja ali mleka, ali pa celo kozarček rdečega vina, najbolje cvička, saj ima ta majhno vsebnost sladkorja.
Kot zadnja nam je predavala še gospa Marija Podbevšek, ki je z nami delila izkušnje s svojo inzulinsko črpalko. Pravi, da je zelo koristna, saj ji omogoča, da pravzaprav deluje kot njena trebušna slinavka in, ker je nanjo vezana ves čas, uravnava raven inzulina v njenem telesu in tako tudi sladkor v krvi. Je mnogo bolj priročna kot inzulinske injekcije, ki jih morajo sicer jemati diabetiki.
Poučno in zanimivo predavanje se je zaključilo s priložnostjo, da se tudi vsi mi izmerimo krvni sladkor, ter podelitvijo priznanj in darilc našima predavateljicama.
Zavod Oreli