O sladkorni bolezni na izobraževanju v Stranjah


V četrtek, 2. oktobra  2014, smo izvedli zanimivo medgeneracijsko srečanje z izobraževalno vsebino. Kaj pomeni modri krog? To je znak, ki ga nosijo ljudje, ki so zboleli za diabetesom ali sladkorno boleznijo. Tako jih tudi lahko prepoznamo. Na primer: če nenadoma padejo po tleh, ker imajo hudo »hipo« - smo izvedeli, da se to lahko zgodi človeku, če pride do hudega padca sladkorja v krvi. Mnogi mimoidoči lahko ob takšni priliki človeka označijo za pijanega in ga pustijo brez pomoči, če pa vidijo modri krog kot priponko ali zapestnico, vedo, da gre za sladkornega bolnika.


Iz Društva diabetikov Kamnik sta v goste v Stranje prišli dve gospe: Katarina Arčon Žavbi, ki nam je predstavila sladkorno bolezen in kako ji uspeva že vrsto let obdržati kakovostno življenje s to boleznijo in Marija Podbevšek, ki je z nami delila izkušnjo uporabe insulinske črpalke.

Sladkorna bolezen je stanje stalno zvišane ravni glukoze v krvi. Nastane zaradi pomanjkanja ali odsotnosti hormona inzulina (iz trebušne slinavke). Posledice so hude motnje v presnovi ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob – hranil, ki so nujno potrebna za naše življenje. Poznamo več tipov sladkorne bolezni: tip 1 (včasih imenovani mladostniški), tip 2 (imenovani starostni) in nosečniška sladkorna bolezen, ki po porodu navadno izgine.
 
Sladkorno bolezen lahko dobi vsakdo. Če je ne zdravimo, je usodna za življenje. 30 minut vadbe na dan lahko za 40 odstotkov zmanjša tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa2.

Tipični klinični znaki za nastanek sladkorne bolezni so:


•    povečano izločanje vode iz telesa (uriniranje) – poliurija,
•    s tem povezana dehidracija in huda žeja – polidipsija,
•    slabo počutje,
•    izguba teže,
•    zmanjšana odpornost.


Srečanja se je udeležilo štiriiindvajset obiskovalcev, od tega je bilo devet osnovnošolcev, ki se bodo letos udeležili tekmovanja iz znanja o sladkorni bolezni. Vsi smo dobili dragocena znanja, predvsem zakaj in kako je potrebno zdravo živeti, da ne bi prišlo do pojava sladkorne bolezni. Znali bomo prepoznati znake in se ustrezno zdraviti. Ob zaključku smo si odrasli in starejši obiskovalci lahko izmerili krvni sladkor.


Za lepo, strokovno in prijetno predavanje se gospe Arčon – Žavbijevi iskreno zahvaljujemo, prav tako gospe Podbevškovi za podeljeno izkušnjo. Hvala tudi Dušanu Letnarju za fotografiranje, OŠ Stranje za uporabo prostora in vsem udeleženim, ki so odlično sodelovali. Za spomin pa še nekaj fotografij.

Predavateljica in udeleženci med predavanjem

Predavateljica in udeleženci med predavanjem